خانه / خانه / خلاصه قسمت بیست و پنجم (۲۵) مختارنامه

الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم

با سلام از اینکه نیاز جهان را انتخاب نموده اید متشکریم

نیاز جهان دارای مجوز اعتماد از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت.

این نماد نشانه اعتماد بین ما و شماست

نیاز جهان لحظات خوشی را برای شما آرزومند است

خلاصه قسمت بیست و پنجم (۲۵) مختارنامه

خلاصه قسمت بیست و پنجم (۲۵) مختارنامه

شبث نزد مختار آمده، مختار از شبث می خواهد که با رفقایش فتنه نکند وگرنه امانی درکار نیست و او را مرخص می کند، عده ای از ایرانیان از رفتار مختار ناراحت می شوند که چرا با امثال شبث آنقدر مدارا می کند. مختار نگران است که سیاست هایش ایرانیان را به خشم آورده باشد از کیان می خواهد آنها را آرام کند.


ابراهیم به نزد مختار آمده و خبر پیروزی بن انس را به مختار می دهد و به طور مخفیانه نیز خبر    می دهد که بن انس مریض احوال است. مختار مصلحت نمی داند کسی از بیماری بن انس مطلع شود. در اردوی  لشکر بن انس خبر می آورند که ابن زیاد دوباره لشکری فراهم کرده  تا فردا با آنها بجنگد، دو سپاه رو به روی هم صف کشیده اند، بن انس با دستانی لرزان فرمان جنگ را صادر می کند آنها لشکر شام را دور می زنند و محاصره شان کرده و فرمانده شان را می کشند، شامیان شکست می خورند، مژده پیروزی را برای بن انس می آورد، بن انس پس از خبر می میرد. فرماندهان عزادار هستند و بامرگ بن انس و تضعیف روحیۀ سربازان ادامۀجنگ را صلاح نمی بینند، قاصدی خبر پیروزی بن انس را می دهد و همچنین خبر مرگ او را.

مختار در مسجد مراسم عزاداری برای بن انس بر پا کرده  او از ابراهیم اشتر می خواهد به جنگ ابن زیاد برود و اینکه او به کمک کیان و بن کامل کوفه را اداره میکند، مختار می داند با رفتن ابراهیم از کوفه، احتمال شورش وجود دارد. ابراهیم و سپاهش از کوفه خارج می شوند مختار به ابراهیم     می سپارد هنگامی که به ساباط رسید منتظر بماند و در آنجا اردو زده  به مختار نامه بنویسد.

دوباره درکوفه مردم وحشت زده از لشکر شام به دنبال تهیۀ آذوقه هستند، مزدوری شامی قصد دارد مردم را بترساند، او چو می اندازد که لشکر مختار شکست خورده تا مردم را علیه مختار تحریک کند،  شرطه ها او را دستگیر می کنند.

شمر از اینکه ابراهیم از کوفه رفته خوشحال است و درپی تدارک شورش علیه مختار است، شبث از مکر مختار می ترسد. شمر تصمیم خود را گرفته و می خواهد از رُفاعه و یاران یمنی اش نیز کمک بگیرد.

مختار خود را برای شورش دشمن آماده کرده، او میخواهد مار را از سوراخ بیرون بکشد تا بتواند بهانه ای برای کشتن آنهابه دست آورد و دستورات لازمه را به کیان و بن کامل می دهد. زنان را نیز به کاخ می آورند تا از گزند شورشیان در امان بمانند. کیان خبر می دهد که سر شب شمر به خانۀ مختار حمله کرده و یکی از غلامان او را کشته اند، ناریه تازه فهمیده احتمال شورش می رود ترسیده و دوباره غر زدن هایش را شروع می کند عمره سعی می کند او را آرام کند.

رفاعه در حال نماز خواندن است، شمر پشت سر او نماز می خواند، رُفاعه از شمر متنفر است و مختار را لعنت می کندکه چرا کاری کرد که حالا در چنین روزی او در کنار قاتلین حسین قرار بگیرد و با آنها متحّد شود، شمر از رفاعه می خواهد که میدان را خالی نکند. شمر تصمیم دارد کوفه را محاصره کند و از رُفاعه می خواهد در موضع خود بماند.

مختار به استقبال زنان و مادرش می آید و توضیح می دهد که احتمال شورش و نا امنی وجود دارد و چون ممکن است شورشیان برای شکست قیام از زنان استفاده کنندآنها را به کاخ آورده تا خاطر فرماندهان آسوده باشد.

دانلودتیتراژ ابتدایی و پایانی مختارنامه


خلاصه قسمت بیست و پنجم (۲۵) مختارنامه توسط 35 کاربر تایید شده است امتیاز 4 / 5

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

نیاز جهان دارای نماد اعتماد الکترونیک از وزارت صنعت و متصل به درگاه های پرداخت آنلاین بانکی میباشد

تماس با نیاز جهان : 92 26 26 45 031

دانلود برنامه اندرویدی نیاز جهان

دانلود نیاز جهان برای اندروید

Download NiazeJahan App

اخبار و تخفیف های ما را در تلگرام مشاهده کنید

کلیه حقوق این سایت متعلق به نیاز جهان میباشد. NiazeJahan.Net

تماس با ما |Atom | RSS 1.0 | RSS 2.0 | RSD | XML | Post | RDF